Атмосферен въздух
Въздухът е сред най-важните компоненти на околната среда и определящ фактор за въздействието й върху човека. В достатъчни количества промените в качеството и замърсяването на въздуха предизвикват забележим ефект не само върху човека, но и върху целия околен свят - върху животинския свят, растителността и материалните ценности.
Община Лом попада в район, класифициран по чл. 30 ал. 1 т. 4 на НАРЕДБА № 7/1999 г. за оценка и управление качеството на атмосферния въздух (обн., ДВ, бр. 45/1999 г.) като район, в който нивата на замърсителите не превишават долните оценъчни прагове. Съгласно утвърдения списък на районите за оценка и управление качеството на атмосферния въздух от МОСВ за община Лом не се изготвят индивидуални програми за намаляване нивата замърсителите на атмосферни, въздух п данни от Доклад за ОВОС на инвестиционно предложение: „Изграждане на складова база за минерални торове в ПИ 44238.507.215, гр. Лом 57.
Качеството на атмосферния въздух е една от най-важните му характеристики от гледна точка на опазване на околната среда. С термина „качество на атмосферния въздух“ (КАВ) се означава състоянието на приземния слой на атмосферата, определено от състава и съотношението на естествените й съставки и добавените замърсители. Атмосферните замърсители са вещества както с естествен, така и с антропогенен произход, които не са постоянна съставка на въздуха.
Според нормативните документи и наредби на Министерство на околната среда и водите (МОСВ), най-съществените вредни за човешкото здраве замърсители в атмосферния въздух, са: азотен диоксид, серен диоксид, общ прах и фини прахови частици (ФПЧ10), бензен, олово, кадмий, арсен, полиароматни въглеводороди (ПАВ), толуол, стирол, амоняк, фенол и серовъглерод. Качеството на атмосферния въздух се оценява чрез норми за концентрациите на основните замърсители в атмосферния въздух, регистрирани за определен период от време (1 час, 8 часа, 24 часа, 1 година), установени с цел избягване, предотвратяване или ограничаване на вредни въздействия върху здравето на населението и /или околната среда, като тези нива следва да бъдат постигнати в определен за целта срок, след което да не бъдат превишавани. За наблюдение на показателите на околната среда е създадена Националната система за мониторинг на околната среда (НСМОС), която осигурява своевременна и достоверна информация за състоянието на елементите на околната среда и факторите, въздействащи върху нея, въз основа на която се правят анализи, оценки и прогнози за обосноваване на дейностите по опазване и защита на околната среда от вредни въздействия.
В населените места КАВ се регулира с Наредба № 12 от 15 юли 2010 г. за норми за серен диоксид, азотен диоксид, фини прахови частици, олово, бензен, въглероден оксид и озон в атмосферния въздух, издадена от Министерството на околната среда и водите и Министерството на здравеопазването, в сила от 30.07.2010 г. (Обн. ДВ. Бр.58 от 30 Юли 2010г.) и Наредба за изменение и допълнение на Наредба №14/1997г. за норми на пределно допустимите концентрации на вредни вещества в атмосферния въздух (ДВ.бр.88/97, бр.46/99, бр.8/02, бр.14/04).