Управление на отпадъците
Смесени битови отпадъци
Обща информация за събиране и транспортиране на смесени битови отпадъци
Община Лом има изградена система за организирано събиране и транспортиране на битовите отпадъци, като дейностите по сметопочистване и сметоизвозване се извършват от Общинско предприятие „Чистота – Лом“. Събирането на отпадъците се извършва съгласно изготвен график от предприятието, както следва: извършва обслужване на физически и юридически лица в община Лом за кофите тип „Мева" (с обем 110 л.) и контейнери тип „Бобър” (с обем 1100 л.) – 1 (един) път седмично като за централна градска част ежедневно обслужване на контейнери тип „Бобър“. Събирането и извозването на битовите отпадъци се извършва от автомобилите на ОП „Чистота- Лом" от понеделник до петък. Почистването на улиците се извършва всекидневно от 20 (двадесет и пет) броя метачи и 16 (шестнадесет) броя работници сметосъбирачи, разпределени по райони и населени места с цел постигане на максимални резултати при почистването на града и населените места. Събраните битови отпадъци се извозват до Регионално депо -Монтана. Автомобилният парк е собственост на ОП „Чистота”, като общия брой разположени контейнери тип „Бобър" - 640 броя и кофи 1200 броя.
Място на депониране на ТБО – „Регионално депо за отпадъци – Монтана“ ЕООД, местност Неделище, землища на с. Крапчене и с. Николово
Видове отпадъци и начини на депониране:
Смесен битов отпадък – По технология отпадъците които са предварително сепарирани и тези който не подлежат на сепариране постъпват на работната клетка на депото, където първоначално се разбутват с булдозер и след това се уплътняват I компактор. От дейността на инсталацията за сепариране се образува и нерециклируема фракция, която подлежи на обезвреждане чрез депониране
Отпадъци от опаковки
Обща информация за събиране и транспортиране на смесени битови отпадъци
Община Лом e в сътрудничество с „Булекопак”, организация за оползотворяване на отпадъци от опаковки за изграждане и управление на системата за разделно събиране на отпадъци от опаковки на територията на Община Лом. Разположени са контейнери за разделно събиране на отпадъци от опаковки, тип „Иглу”, с обем 1 700 литра, 160 броя, в това число: жълт „Иглу” с надписи за хартия, картон, пластмаса и метали – 81 броя и зелен „Иглу” с надписи за стъкло – 80 броя. Честотата на извозване на съдовете за разделно събиране на отпадъци е следната: жълт „Иглу” – 2 пъти в месеца и зелен „Иглу” – 1 път на шест месеца.
Предварително третиране на разделно събрани отпадъци от опаковки.
Дейностите свързани с предварителното третиране на отпадъци от опаковки събрани от системите за разделно събиране от територията на община Лом се изпълняват от фирма „Метал Груп 2020“ с която организация „Булекопак“ имат сключен договор. Площадката е оборудвана с необходимата техника за предварително третиране на разделно събраните отпадъци.
Технология за третиране на разделно събраните отпадъци от опаковки.
Сметосъбиращите автомобили извозващи отпадъците от системата за разделно събиране се притеглят на електронна везна след което се разтоварват.
Следва ръчно сортиране на отпадъка на специализирана сепарираща инсталация, като от общия поток се отделят следните видове отпадъци от опаковки: хартия и картон, стъкло, полимерни материали, метали и др. След сортирането всеки отделен вид хартия, пластмаса и различни метали се балират по отделно.
Не подлежащите на рециклиране отпадъци се събират в специален контейнер, който се намира в края на линията за сортиране. Отпадъците се предават за обезвреждане чрез депониране на Регионално депо – гр. Монтана.
Зелени/биоразградими отпадъци
Обща информация за събиране и транспортиране на зелени отпадъци от поддръжка на тревни площи.
За нуждите на компостиращата инсталация за преработка на разделно събрани зелени и биоразградими отпадъци е закупена специализирана техника за разделно събиране, транспортиране и преработка на зелени и/или биоразградими отпадъци – дробилки, сито, компостообращач, трактор, маниту, както и 93 броя контейнера тип „Бобър“ предназначени за събирането и извозването на зелените отпадъци.
Строителни отпадъци
Обща информация за събиране и транспортиране на строителен отпадък.
На територията на община Лом няма специализирано депо за строителни отпадъци. В процес на проектиране е изграждането на площадка за временно съхранение на строителни отпадъци от домакинствата.
Относно предприемане на дължимите дейности към общините без отредени площадки за съхранение на строителни отпадъци - събирането на строителни отпадъци от ремонтните дейности, образувани от домакинствата на територията на община Лом се събират в контейнери, предназначени за строителни отпадъци. Обслужването на контейнерите, транспортирането и третиране на строителни отпадъци от ремонтните дейности, образувани от домакинствата на територията на община Лом се извършва от фирма „Каро Трейдинг“ ООД, притежаващ документ по чл. 35 от Закона за управление на отпадъците, като оползотворяването на строителните отпадъци се извършва на площадка на територията на Община Монтана. Събирането и транспортирането на строителните отпадъци от разположените съдове се извършва след предварителна заявка за налични количества отпадък.
Опасни отпадъци
Обща информация за събиране на опасен отпадък.
Дейностите по събиране, транспортиране и оползотворяване на отпадъците от излезли от употреба електрическо и електронно оборудване и излезли от употреба батерии и акумулатори се извършва от организации по оползотворяване „Екобултех“ и „Екобатерии“ два пъти в годината.
В пунктовете за вторични суровини могат да бъдат предадени излезли от употреба моторни превозни средства и всички други отпадъци от МПС, а именно: батерии и акумулатори, отпадъчни масла, отпадъчни катализатори и т.н., както и отпадък от ИУЕЕО и НУБА с код на отпадъка160104* Излезли от употреба превозни средства, 20 01 21 луминесцентни тръби, съдържащи живак, 20 01 35 оборудване различно от упоменатите в 200121 и 200123, 16 06 02 Ni-Cd батерии, 16 06 01 оловни акумулаторни батерии.
Негодни за употреба батерии и акумулатори
Обща информация за събиране на НУБА.
Община Лом е в сътрудничество с „ЕКОБУЛБАТЕРИИ" АД, организация по оползотворяване, чийто предмет на дейност включва:
организиране и управление на дейностите по събиране, транспортиране, временно съхраняване, предварително третиране на негодни за употреба батерии и акумулатори /НУБА/, оползотворяване и/или обезвреждане на НУБА, включително техните компоненти и материали, временно съхранение и транспортиране за рециклиране на образуваните след предварително третиране отпадъци, чрез изграждане на площадки за събиране, временно съхраняване и предварително третиране, отговарящи на изискванията на Закона за управление на отпадъците и подзаконовите нормативни актове по прилагането му.
Разположени са 60 броя офисни съдове за батерии в администрация, детски градини, училища и др. административни сгради. Честотата на извозване на два пъти в годината – м. март и м. септември.
Излязло от употреба електрическо и електронно оборудване
Обща информация за събиране на ИУЕЕО.
Община Лом e в сътрудничество с „ЕКОБУЛТЕХ" АД, гр. София., организация по оползотворяване на ИУЕЕО по смисъла на член 81 и §1, точка 16 от Допълнителните разпоредби на Закона за управление на отпадъците за разделното събиране и оползотворяване на излязло от употреба електрическо и електронно оборудване (ИУЕЕО). Разположени са 3 броя съдове с честотата на извозване на два пъти в годината – м. март и м. септември
Излезли от употреба моторни превозни средства
Обща информация за събиране на ИУМПС.
Предаването на ИУМПС се извършва на площадки разположени на територията на общината, както следва: фирма „Ижо“ ЕООД, „ЕММЕТАЛ“ ЕООД, „Метал Груп 2020“ ЕООД.
Излезли от употреба гуми
Обща информация за събиране на ИУГ
При смяна на автомобилните гуми гражданите на Община Лом могат да се освободят от Излезли от употреба гуми в автосервизите, извършили смяната или да предадат в пунктовете за вторични суровини.
Отработени масла
Обща информация за събиране на отработени масла.
Отработените масла се предават на местата за смяна на отработени масла.
Регистър на площадките за предаване на отпадъци от пластмаси, стъкло, хартия и картон на територията на община Лом, съгласно чл.19, ал.3, т.14 от Закона за управление на отпадъците - тук
Списък на лицата, с които Община Лом, като член на Регионално сдружение на за управление на отпадъците за регион Монтана, има сключен договор за изпълнение задълженията на кмета по ЗУО - тук