ВИСОКОТЕХНОЛОГИЧЕН STEM ЦЕНТЪР ОТКРИВАТ В ПРОФЕСИОНАЛНАТА ГИМНАЗИЯ ПО ПРОИЗВОДСТВЕНИ ТЕХНОЛОГИИ
Модерен STEM център с кабинети „Математика и информатика“ и „Дизайн и 3D прототипиране“ бе открит в Професионалната гимназия по производствени техноголии (ПГПТ). „Успяхме да създадем място, където знанието среща технологиите, а идеите се пръвръщат в бъдеще. Основният фокус на проекта е пълното модернизиране на нашата образователната база чрез създаване на високотехнологични пространства за учене чрез практика.“ – каза директорът на ПГПТ Илинка Кръстева на церемонията при откриването на центъра. Гости на събитието бяха зам.-кметът на Община Лом инж. Хилда Владимирова, председателят на Общинския съвет Пенка Пенкова, секретарят на Община Лом Галина Арсенова, началникът на РУО-Монтана Трайка Трайкова и представители на фирмите, извършили ремонтните дейности, доставката и оборудването на центъра.
Новото технологично оборудване е съобразено директно с инженерния и дигитален профил на професионалната гимназия. Двата кабинета са трансформирани в дигитални лаборатории с интерактивни дисплеи, мултитъч маси и гъвкаво обзавеждане за екипна работа. Оборудвани са модерни компютърни станции с висок изчислителен капацитет и специализиран софтуер за програмиране, системни анализи и 3D модели.
Проектът „Изграждане на училищна STEM среда в Професионална гимназия по производствени технологии - гр. Лом“ е финансиран с 252 499.99 лв. от Националния план за възстановяване и устойчивост. Проектът стимулира и дуалната форма на обучение, като помага на професионалната гимназия да си партнира по-тясно с висши училища и бизнеса, подготвяйки кадрите директно за изискванията на пазара на труда.