Църквата “Свeти Никола” (Борунската църква)
Според Димитър Маринов, в старата борунска църква “Свети Никола” някога е имало каменен надпис, според който тя била съградена през времето на българския цар Михаил-Асен (1246-1257 г.) След като просъществувала цели векове, през време на турското владичество, тя се срутила и била възстановена през 1818 г. по инициативата на ломския чорбаджия Цеко. През 1828 г. обаче турците я разрушили, за да използват каменния материал от нея за укрепване на “Калето” срещу приближаващите руски войски, които стигнали тогава до с.Чорлево. Именно тогава в “Калето” бил зазидан и въпросният камък с издълбания на него надпис. Препис от този надпис бил снет още през 1823 г. от Данаил Първанов, писар на видинския владика, и дълго време съхраняван в едно старо евангелие на борунската църква. Евангелието обаче, което навремето си било виждано от много хора, е вече изчезнало заедно с намиращия се в него препис от надписа върху каменната плоча.
За съществуването на тази църква през средните векове ни известява и една дописка на Ломската община в “Цариградски вестник” с дата 7 октомври 1856 г. Според тази дописка, в Лом тогава още стояли стените и покривът на една много стара църква, която се намирала в турската махала (Боруна) и “за която ни един от нашите бащи не знае да ни каже кога е направена и от кога е запустяла, само толко ни уверяват, че има вътре нещо на камен писано, но на кой начин и на кой язик не знаят! Мнозина от нас, ако и да искаха и да искат да влезат в нея само за да я прегледат, но не им ся допусти, а и не смеят като е в османската махала…и така това някогашно свято място стои от толко века запустено и забравено!”.
Едно от първите килийни училища във Видинска епархия е открито през 1760 г. в борунската църква “Св. Никола”. Част от иконите храма са рисувани от зографи представители на Дебърската художествена школа. Нестор Траянов рисува няколко икони. Подписът му стои на иконата на Богородица – “Из ръка Нестор Трайков, Дебрали,1886 г.” От 1861 г. е иконата на “Богородица сладколюбещая” /37/49 см./ с подпис: ”Из ръка Д./Дичо/ Зографа от Дебърско, държав. С. Тресонче, 1861 г.”, която се пази в църквата “Св. Никола” в Лом.
Църквата “Св. Никола” e възстановена в 1885 г. Паметник на културата е от 1975 г.