ОБЩИНА ЛОМ СТАРТИРА МОНИТОРИНГ ЗА ЕНЕРГИЙНИ СПЕСТЯВАНИЯ
Домовете за възрастни хора в с. Добридол и сградата на Община Лом ще разполагат с нови и ефективни отоплителни системи, които ще доведат до енергийни спестявания. В сградата на Община Лом ще се извършва мониторинг на ползваната енергия. Led-табела, поставена във фоайето, ще отчита моментната стойност на мощността на отоплението и други важни енергийни показатели - топлинни загуби, средна температура, данни за въглеродните емисии в димните газове. Данните ще постъпват от новото котелно помещение, а мястото за обработката ще е компютърен пост с интернет връзка в стаята на оператора-огняр.
Новите отоплителни системи в социалните домове и Община Лом са изградени по проекта "Използване на възобновяема енергия в домове за възрастни хора в с. Добридол и административната сграда на Община Лом". Те са на стойност 595 616 лв. и са осигурени по грантова схема BG04-02-03 „Мерки за повишаване на енергийната ефективност и използване на възобновяема енергия в общински и държавни сгради и локални отоплителни системи“ на Финансовия механизъм на европейското икономическо пространство (ФМЕИП 2009-2014 г.) по Програма BG04 „Енергийна eфективност и възобновяема енергия“, с програмен оператор у нас Министерството на енергетиката. Изпълнител на проекта е Община Лом в партньорство с норвежкото дружество „Норконсулт“ и „ЕнЕфект Конслут“ ЕООД – София.
С реализацията на проекта се повишава комфорта на обитаване в помещенията на социалните домове в с. Добридол и в Община Лом. Новите инстлации работят с дървесни екопелети и заменят досегашните котли с нафта. За отопление на домовете в Добридол е монтиран и термопомпен водоохлаждащ агрегат (чилър) в комбинация с котел. Монтирани са конвектори, които са свързани със слънчеви колектори, поставени върху новопостроено котелно помещение, осигуряващи постоянна топла вода в домовете.
Очакват се реалните резултати, включитело 172 тона годишно спестени емисии на СО2 от изпълнението на проекта, да се постигнат още през новия отоплителен сезон - икономии на енергия и разходи в дългосрочен план , както и да се увеличи делът на енергия от възобновяеми източници на територията на общината.
Резултатите от изпълнението на проекта бяха обявени на заключителна пресконференция на 4 април. Бе проведено и двудневно обучение, включително и он-лайн, на тема „Енергийна ефективност в сгради” с представители на "Норконсулт“, "ЕнЕфект Консулт", екипа за управление на проекта, проектанти, експерти, управлящи системи за енергиен мениджмънт и медии.
През август 2016 г. екипът по проекта обмени опит с норвежкия партньор «Норконсулт» в Осло, където бяха представени добри практики на управленско и експертно ниво, с акцент върху управление на отоплителните инсталации и управление на енергията в сградите – болница, социален дом, детска градина.